top of page

Vyhlášení literární ceny Ivony Březinové | Nadační fond Gabrielis

Po vyhlášení vítězných prací literární soutěže Ceny Ivony Březinové následovala beseda. Laureátů jsme se zeptali, jaké téma by navrhovali pro příští rok.

"Já bych navrhla téma psychické problémy." řekla jedna ze slečen.

K dívce se připojili ostatní.

"Je to téma, na které jsem nikde nenarazila a je to pro mě strašně škoda prostě. Témata na literárních soutěžích jsou taková, že všechno je šťastné, všechno je v pořádku a já si myslím, že to tak pořád není."

Ivona, která dlouhodobě jezdí do škol se svými besedami, navázala:

"Vím, že je to obrovské téma. Přišli ke mě po besedě tři lidi, viděli mě poprvé v životě, a vyprávěli mi, že se sebepoškozují a co se se sebou... Je to téma, o kterém se nemluví."

"A ten, kdo tyto problémy nedokáže popsat, protože nemá tu zkušenost, mohl by si někoho najít, vyslechnout jeho příběh a pak ten příběh použít ve svém textu." pokračovala jedna z dívek.

"Najde se někdo, kdo se bude chtít takhle odhalit?" zeptala se Ivona.

"Vždycky." s jistotou dodala slečna.

Všichni víme, že duševní stavy jsou složité, takže se nebudu pouštět do žádných úvah. Z rozhovorů v DVTV to na člověka tak nedolehne, jako když se setká přímo s dětmi, pro které (a jejich okolí) je téma psychických potíží tak živé. Jaká je vaše zkušenost?

Zaznělo ale i mnoho dalších témat, například fantasy, které je taky velmi oblíbené. Debata pak pokračovala dál, byla moc příjemná a přínosná. Mluvilo se o tvůrčím procesu, korekturách, ilustracích, cestách k vydání knihy a mnohém dalším.

Zatímco Národní knihovna je spojena se psaním, bohatě zdobený interiér a vynikající akustika Zrcadlové kaple nabízí unikátní umělecké zázemí pro hudbu. Na varhany zde hrál i muž, který si říkal Wolfgang Amadeus Mozart. Hudba a psaní mají ale leccos společného. I psaní se charakterizuje styly, rytmy, psaní je mocné vzbudit emoce a přesáhnout život člověka. Jako každý rok, i letos, jsem moc rád, že jsem mohl být u této slavnostní chvíle. Díky Nadační fond Gabrielis.

Comentarios


bottom of page