top of page

Taneční soutěž PRO-AM | Fuego Říčany

6. ročník taneční soutěže Pro-Am, tedy profesionál - amatér, v Říčanech. Po dlouhé době jsem mohl moderovat ve dvou, a to s výtečnou Lenkou, učitelkou tance. Odpoledne jsme se viděli poprvé. Spousta legrace, improvizace, nádherné tance, radost v očích, žádný zvrtlý kotník, desítky pohárů a diplomů a růží.

Pro mě ze všech nejhezčí rumba, ve které platí: “Musíš partnera milovat.”, dále paso doble, kde je žena muletou, "ne býkem", slow foxtrot, "nejtěžší tanec", ve kterém se pozná, co v tobě je a není, cha cha, tanec, který patří ke Kubě stejně jako Fidel Castro a proslulé doutníky, valčík, samba na dva způsoby, quickstep, jenž svou rychlostí způsobuje vzduchový vír ovívající všechny přihlížející, a řada dalších tanečků.

Každý má svou teoretickou charakteristiku, a tak se vás, kteří tanec znáte, ptám, kdo z vás pozná tanec podle této teorie: Zatímco se partner blíží k partnerce, tančí břichem, tleská, třepe hýžděmi, chceš-li tak zadkem, a poskakuje ze strany na stranu. Víte? Ano, přesně tak, je to tanec Maratus volans, tanec druhu z čeledi skákavých pavouků žijících v Austrálii. Ten se ale dnes netančil, byť byly šaty přítomných pestré, jako barvy australského pavoučka.

Muže, tanečníky, lze rozdělit na dva typy: "Srdcaře", kteří tančí rádi, vždy, všude. "A ten zbytek."

Vše, co uvádím v uvozovkách, mi řekla Lenka Peške, učitelka tance, která mnoho let vede taneční. A o hodně víc. Zavzpomínal jsem na svou dobu tanečních. S lehkostí tance, ne tesklivě.

Hlavní organizátor Jan Beránek mi dal důvěru, a já za ni děkuju. Dozvěděl jsem se víc, než jsem dnes řekl. Tanec je sport i umění, ve kterém se tanečník tváří šťastně, i když mele z posledního. Tanec, jako nejkrásnější pohyb, kterého je člověk schopný, a dnešní soutěž, v sobě zahrnula vše, co vaše oči potřebují vidět a duše vnímat. V tanci nemyslet, ale cítit. Tančit může každý, i kdyby vrcholným číslem měl být tanec svatého Víta. Tanec je svoboda, očista duše, vysněný koníček, inspirace. Kdosi řekl, že to, co je poezie pro prózu, to je tanec pro chůzi.

Domů mě odvezl prima řidič z Bezba dopravy. Teď sem vložím tento krátký text a půjdu spát, v šatech a botách, pokud se z toho nevysoukám. To bude taky cha cha, a jedno cha k tomu. Dobrou noc, ráno, a radost z tance přeju vám všem.

コメント


bottom of page