top of page

Host Pod Parapletem - Petr Havlíček

V úterý, 5. 9., jsme při Mezinárodním dni poškození míchy (SCI DAY) v Centrum Paraple přivítali jednoho z nejznámějších českých výživových poradců, Petra Havlíčka.


Uvedu zde několik výtažků z jeho odpovědí, které mohou přijít vhod.


V jednom rozhovoru jste na otázku, zda je možné zhubnout bez pohybu, řekl: Ani omylem. Jak může zhubnout člověk s pohybovým omezením?


“Je to velmi obtížné. Je třeba si uvědomit, že největší požírač tuků je svalová hmota. Při poškození míchy mozek nedává povel ke svalové kontrakci… Dneska existují neopreny, do kterých vás obléknou, polejou vás vodou a pustí do vás proud. Ten impulz nevychází z mozku, ale vydává ho ten přístroj. Je to tak intenzivní, že se to komerčně až zneužívá. Za mě je to dokonalý rehabilitační nástroj…”


Máte s tím někdo tady zkušenost?


Další otázka byla celkem o hovně. Jak má vypadat zdravý, lidský…


“Stolice? Na to je něco, čemu se říká Bristolská klasifikace. Začíná to lentilkama a končí to krupicovou kaší s kurkumou. Zdravá stolice jako jelítko sklouzne do mísy a tu mísu neznečistí. A je cítit jako stará stodola.”


Co si myslíte o půstech? Třeba týdenním, jen o vodě?


“Jakmile je delší, tak to patří spíš do rukou odborníka, jestli je to pro daného člověka vhodné. Na druhou stranu to není nic nepřirozeného… Delší půst může s sebou přinášet určitá rizika, na příklad zvýšené množství kortizolu. Nesmím ubírat moc, protože i hladovění je pro organismus fyzický stres, na který se pochopitelně snaží adaptovat. Když budu tělu vytvářet hlad, tak mi to dá potom sežrat, vytvoří větší tukový zásoby, abych přežil další hlad.”


Z čeho se můžeme z hlediska zdravé výživy v Česku radovat? Kde můžeme sehnat kvalitní, cenově dostupné potraviny?


Za komančů neexistovala bioprodukce a nebyla možnost volby. Za mě je dobré podporovat ty, kteří se snaží dělat produkty poctivě. Pokud se mě ptáte konkrétně, kde nakupovat, tak je to scuk.cz - což je platforma, která sdružuje farmáře. Je tam paní, u ní mě baví nakupovat, která má sedm krav, jsou tam jejich jména, příběh, můžete se přijet podívat. Nadáváme na jídlo, ale pak jdeme a koupíme si to stejně. Čím více budeme tyto malovýrobce podporovat, tím bude nižší nebezpečí, že zaniknou. Volíme, ani ne tak u voleb, jako svoji peněženkou.”


Celý záznam bude. Pan Petr Havlíček přišel místo původně plánovaného hosta, Radkina Honzáka, který z rodinných důvodů dorazit nemohl. Děkujeme za tuto vstřícnost. S Radkinem Honzákem se, věřím, domluvíme na jiném termínu.
Comments


bottom of page